Yurtdışında Ülke Ve Okul Seçimi

Yurtdışında ülke ve okul seçimi, eğitim alacak kişiler için öncelikli karar verilmesi gereken konulardır. Yurtdışında eğitim gören öğrenciler eğitim için Avrupa’yı ve Kuzey Amerika’yı tercih etmekteler. İngiltere’de eğitim gören çok sayıda Türk bulunmaktadır. Fakat günümüzde bu ülkeler dışında başka yerleri göz ardı etmeden avantajlı bölgeleri tercih etmek sizi ekonomik olarak çok rahatlatacaktır.

Almanya’nın özel konumu bir yana konursa, günümüzde yurtdışı eğitiminde Türk öğrencileri açısından en popüler ülkelerden birisi de Amerika’dır. Yabancı öğrencilere yönelik yakınlık ve eğitim süreçleri açısından Amerika ağırlıklı rolü günümüzde devam ettirmektedir. Amerika’da dünyanın her tarafından gelen yabancı öğrencilere yönelik çok iyi bir destek sistemi kurulmuştur.

Yurtdışında öğrenim için üniversite seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey eğitim alacağınız üniversitenin YÖK denkliği bulunmasıdır. YÖK denkliği olmayan bir okula gitmeniz durumunda, oradan mezun olmanız ileride size hiçbir fayda getirmeyecek ve zaman kaybına neden olacaktır. İkinci önemli faktör ise; okulun sizin nesnel durumunuza uygun olmasıdır.

Amerika’da üniversite okuyabilmek için çok iyi İngilizce bilmek ön şarttır. Üniversitede yerli-yabancı ayrımı yapılmaz; tıpkı bir Amerikalı öğrenci gibi derslere katılımınız beklenmektedir. Eğer İngilizceniz yetersizse önce bir dil okuluna gitmeniz çok önemlidir. Başvuracağınız okulları seçerken not ortalamanız en önemli kriterdir. Örneğin; Amerika’nın ünlü bazı üniversitelerine giriş gerçekten çok zordur. Eğer notlarınız 4 üzerinden 3’ün (100 üzerinden 75’in) altındaysa bunlara giriş ihtimaliniz çok düşüktür. Ama çok daha düşük not ortalaması ile sizi kabul edecek daha pek çok Amerikan üniversitesi bulunmaktadır. Bu okullar size sağlayacakları eğitim, öğretim ve araştırma olanakları açısından kesinlikle ötekilerden geri kalmazlar. Dolayısıyla sizi kabul etmeyecekleri zaten belli olan okullara başvuruda ısrar ederek vakit ve para harcamaktansa gerçekçi davranmak sizin yararınıza olacaktır.

Yine Amerika’da bazı üniversiteler, bilhassa da özel üniversiteler çok pahalıdır. Ekonomik durumunuz sizi çok zorlayabilir. Bu durumda daha ekonomik olan devlet üniversitelerine yönelmeniz tavsiye edilmektedir. Amerika’da en hesaplı okullar “Community College” veya “Junior College” adı verilen iki yıllık yüksek okullardır. Üniversitenin ilk iki senesinde bu okullarda başarıyla tamamladıktan sonra dört yıllık üniversitelerin üçüncü sınıflarına yatay geçiş yapılabilmektedir. Unutmayın ki her şeyden önce bu konularda yeterli ve doğru bilgi edinmelisiniz.