Zilina Üniversitesi, Prag'daki Çek Teknoloji Kolejinden Demiryolları kolejinin ayrılmasıyla kurulan Zilina Üniversitesi 1 Ekim 1953’te kurulmuştur. Kurulduğu yıllarda; Ulaşım Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Fakültesi, Makine Mühendisliği Fakültesi, Elektrik Mühendisliği Fakültesi ve Askeri Fakülte olmak üzere toplamda 5 fakültesi bulunmaktaydı.

Demiryolları Koleji ismiyle yoluna başlayan kurumun adı 1959 yılında Ulaşım Koleji olarak değiştirilmiştir. Ve kurum, 6 Ekim 1960 tarihinde Slovakya Zilina'ya taşınmıştır. O dönemlerde kurum; Ulaşım, İşletme ve Ekonomisi, Makine ve Elektrik Mühendisliği Fakültesi ve Askeri Fakültelerden oluşmaktaydı. 1978- 1979 akademik eğitim tarihlerinde Ulaşım İşletme ve Ekonomisi Fakültesi, Ulaşım ve İletişim İşletme ve Ekonomisi Fakültesi adını aldı. Bununla birlikte kurum, 1980'de de Ulaşım ve İletişim Koleji adını alarak o günden bugüne büyüyerek kendisini geliştirmiştir.

Zilina Üniversitesi Fakülteleri

  • Elektrik Mühendisliği Fakültesi
  • İnşaat Mühendisliği Fakültesi
  • Ulaşım ve İletişim İşletme ve Ekonomisi Fakültesi
  • Makine Mühendisliği Fakültesi
  • Fen Fakültesi
  • Özel Mühendislik Fakültesi
  • İdari Bilimler ve Bilişim Fakültesi

Zilina Üniversitesi Sosyal Yaşam

Zilina Üniversitesinin kampüs sınırları içerisinde konaklama imkanları mevcuttur. Konaklama imkanlarından ise; tam gün okula devam eden öğrenciler, doktora öğrencileri, yaşam boyu öğrenme programındaki öğrenciler, yabancı öğrenciler ve aynı zamanda üniversite çalışanları yararlanabilmektedir.

Ortalama 5000 kişilik bir kapasiteye sahip konaklamalarda 2- 3 yataklı odalarda konaklama sağlanabilmektedir. Konaklama bölgelerinde ise yine öğrencilerin yararlanabileceği; TV odası, sinema, büfeler, kafeler, voleybol, futbol ve basketbol sahaları, tenis kortları ve spor salonları bulunmaktadır. Ayrıca kampüste otopark imkanı da bulunurken, gerekli olması durumunda doktor ve diş hekimi de öğrencilerin yararlanabileceği olanaklardandır.


Slovakya'da Üniversite detaylı bilgi